3 sierpnia 2010

Bezpieczeństwo zdrowotne żywności

Prowadząc firmę musimy pamiętać, że nasze zadania nie ograniczają się wyłącznie do wytworzenia i zbycia produktu. Aby proces produkcyjny spełniał odpowiednie normy i gwarantował jakość wytwarzanych dóbr, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich systemów jakości i utrzymywanie ich poprzez audyt wewnętrzny. W obrocie żywnością i przemyśle przetwórczym są to HACCP, GHP i GMP.

Co dają nam HACCP, GHP i GMP?
HACCP to System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, którego celem jest nadzór nad produkcją i dystrybucją żywności. Chodzi o to, żeby przewidzieć i ustalić ewentualne zagrożenia zdrowotne, niosące negatwyne oddziaływanie na konsumenta i za wczasu je skorygować lub wyeliminować. System HACCP został wprowadzony w całym sektorze spożywczym wraz z przystąpieniem Polski do UE.

GHP to Dobra Praktyka Higieniczna, natomiast GMP to Dobra Praktyka Produkcyjna. Jest to więc cały zespół norm i uwarunkowań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Należą do nich zasady higieny i BHP, systemy jakości, towaroznawstwo, krytyczne punkty kontroli czy nawet właściwy transport żywności. Nie można również zapomnieć o prowadzeniu właściwej dokumentacji (jak na przykład księga HACCP), która jest świadectwem właściwego procesu produkcyjnego, na przykład podczas kontroli sanepidu

Bezpieczna żywność HACCP

Będąc na zakupach w sklepie na pewno często zadajemy sobie pytania: Czy to jest świeże? Gdzie to wyprodukowano? Czy przestrzegano zasad higieny? Czy taka żywność jest bezpieczna dla mojego zdrowia? Nie bez powodu sięgamy po produkty, które kupujemy od lat i do których mamy zaufanie. Na szczęście cały sektor spożywczy naszego kraju objęty jest systemem HACCAP (System Analizy Zagrożen i Krytycznych Punktów Kontroli) oraz normą ISO 22000, co gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne żywności w przemyśle, gastronomii i handlu.

Jakie korzyści płyną ze stosowania HACCAP?
Każdy sklep, hurtownia, a także zakład żywienia zbiorowego zobowiązany jest do prowadzenia księgi HACCAP, w oparciu o którą odbywa się audyt wewnętrzny i dokumentacja systemów jakości wraz z aktualizacją. Ponadto każda firma mająca do czynienia z żywnością zobowiązana jest do bezwzględnego przestrzegania procedur i instrukcji GHP i GMP, czyli zasad Dobrej Praktyki Higienicznej i Dobrej Praktyki Produkcyjnej.

Co zrobić, aby spełniać normy i gwarantować jakość żywności?
Istnieją w Polsce firmy, które oferują szkolenia, a nawet kompleksowe wdrożenia całych systemów i norm: HACCAP, ISO 22000, GHP, GMP. Należy do nich firma Quality Assurance Poland, która specjalizuje się we wdrażaniu systemów jakości w przemyśle spożywczym i paszowym, gastronomii oraz handlu.

AddThis - Get Your Button

AddThis - Get Your Button