30 stycznia 2011

BRC – System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywnośc

System BRC to międzynarodowy standard opracowany w 1998 roku w Wielkiej Brytanii przez liderów i członków British Retail Consortium. Standard ten opracowano w odpowiedzi na wprowadzane reformy regulujące wymogi stawiane zakładom spożywczym, które dostarczają swoje produkty hiper- i supermarketom na terenie całej Europy. Dotychczas przedstawiciele supermarketów auditowali systemy bezpieczeństwa żywności: GMP, GHP, HACCAP, bezpośrednio u swoich dostawców. Był to proces bardzo czasochłonny i uciążliwy. Standard BRC został tak zaprojektowany, by kompetentny audytor mógł ocenić producenta żywności w jego siedzibie pod kątem systemu operacyjnego i procedur.

Korzyści, jakie płyną z wprowadzenia BRC są następujące:


* kontrola zarówno dostawcy jak i odbiorcy
* zmniejszenie ilości auditów przeprowadzanych przez odbiorców
* poprawa jakości, oraz spełnienie wymogów w zakresie bezpieczeństwa żywności i legalności produktu, we wszystkich obszarach przedsiębiorstwa
* standard pozwala na ciągłą obserwację wszelkich działań i korektę wszelkich niezgodności.
* zmniejszenie ilości produktów o niewłaściwej jakości

Standard BRC wiąże kilka niżej wymienionych systemów w jeden, tj.:

* System HACCP, oparty na zasadach określonych w Codex Alimentarius
* System ISO 9001
* Standard środowiska zakładu
* Kontrola procesu produkcyjnego
* Kontrola produktu
* Personel

W Polsce sieci zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji: Auchan Polska Ahold Polska,, Carrefour Polska, Geant Polska, Jeronimo Martins Dystrybucja, Metro Group, Nomi, OBI Centrala Systemowa, Selgros Polska, Schiever Polska oraz Tesco Polska, wymagają od dostawców posiadania certyfikatu BRC, wydawanego przez akredytowaną jednostkę QUALITY PARTNER S.A.

IFS – System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności

System IFS z ang. International Food Standard to jednolity i międzynarodowy standard z 2000 roku, autorstwa detalistów niemieckich zrzeszonych w HDE (Haupterband des Deutchen Einzelhandels E.V. Germany – Niemiecka Federacja Sprzedawców detalicznych) oraz detalistów francuskich zrzeszonych w FCD (Federation des Enterprises du Commerce et de la Distribution – Francuska Federacja Sprzedawców Detalicznych i Hurtowych.

IFS dzięki odpowiedniej konstrukcji umożliwia uzyskanie obiektywnego obraz stanu bezpieczeństwa żywności, ułatwia handlowcom oszacować jakość dostawcy oraz zapewnia producentom ciągłą poprawę, rozwój i spełnienie wymagań stawianych przez detalistów. Standard IFS uznawany jest przez 65 % podmiotów zajmujących się handlem żywnością. Certfikat IFS można otrzymać w trzech kategoriach: podstawowa, wyższa i dla wdrożeń wzorcowych.

Na Standard IFS składają się następujące elementy:

* BRC, SQF, ISO 9000
* Kodeks Alimentarius
* Prawo Krajowe
* HACCP, GMP
* Europejski System Jakości

Aby możliwe było uzyskanie certyfikatu, muszą być spełnione pewnie kryteria, takie jak:

* Wdrożony i poprawnie funkcjonujący system HACCP
* Udokumentowane pochodzenie wszystkich surowców
* Kontrola kierownictwa nad efektywnością
* Znajomość swoich obowiązków przez wszystkich pracowników
* Zdefiniowanie i podejmowanie działań korygujących

25 stycznia 2011

Oznakowanie CE - produkty w EU

Czy robiąc jakiekolwiek zakupy w supermarkecie zdajemy sobie sprawę z tego ile taki jogurt czy inny wyrób musiał przejść, żebyśmy go mogli po prostu zakupić? Powiedzmy, że jesteśmy jednym z ostatnich ogniw w łańcuchu. Dzisiaj jest mnóstwo dyrektyw norm, które producenci żywności i nie tylko żywności muszą spełniać. Inaczej nie mają czego szukać na rynku. Mamy na przykład coś takiego jak oznakowanie CE. Jest to takie oznakowanie, które mają poinformować potencjalnego konsumenta o tym, że żywność spełnia wszelkie normy. Po co nam to jest potrzebne? Po co chcemy te normy? Otóż zazwyczaj i takk nie zwracamy na nie uwagi - to jest fakt. W końcu gdyby towary takowych nie posiadały, nie byłyby w ogóle dopuszczone do sprzedaży. Jeśli oznakowanie CE nie występowałoby, towar w ogóle nie leżałby na półkach sklepowych w krajach Unii Europejskiej. No cóż... Dobrze że jest ktoś, kto nad tym wszystkim czuwa, ale z drugiej strony i tak nie gwarantuje to nam tego, że kupując gotową żywność - zdrowo się odżywiamy. O to musimy już zadbać sami, przygotowując sobie samemu potrawy. To że kupimy zupkę w proszku z oznakowanie CE nie oznacza, że korzystnie wpłynie ona na nasze zdrowie. Lepiej więc nie ufać tak do końca temu co ktoś pisze (znakowanie żywności)

Norma ISO 22000:2005 - food safety

Handel to bardzo złożony proces. Na kupujących a także sprzedających narzucanych jest bardzo wiele obowiązków. Obie strony właściwie muszą dokładać wszelkich starań do tego, by spełniane były wszelkie wymogi bezpieczeństwa żywności. Oczywiście producenci robą to w bardziej wymierny sposób. Oni muszą przeprowadzać badania, są poddawani różnego rodzaju kontrolom. Ale konsumenci także mają swój wkład na przykład w norma ISO 22000. No bo kto, jeśli nie konsument oczekuje odpowiedniego standardu kupowanych produktów? W końcu jeśli ktoś za coś płaci, to też i wymaga. Na rynku istnieje bardzo wiele różnorodnych norm. Taka norma ISO 22000 jest tylko jedną z wszystkich. Jak konsument może dołączyć się do ceny towaru? Przede wszystkim poprzez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Można zgłaszać swoje uwagi także do Sanepidu czy innych kompetentnych w tych kwestiach instytucji. Najważniejsze jest jednak to, że nieuczciwym, taka norma ISO 22000 i wszelkie certyfikaty mogą zostać odebrane, tak, by nikt już nie oszukiwał klientów. Oczywiście takie praktyki mają miejsce. Tylko jakoś głupio tak jeśli z półki sklepowej nagle znika coś, co kupowaliśmy bardzo często, bo zwyczajnie nam smakowało, a nagle nie spełnia norm.

GMP+ - system bezpieczeństwa pasz

Zawsze staramy się zwracać wagę na to co jemy - to naturalne. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że warto byłoby zwracać także uwagę na to, co jedzą na przykład zwierzęta z których robiona jest szynka która następnie kupujemy w sklepie? No właśnie... Oczywiście mamy gdzieś w głowach jeszcze z lekcji biologii te wszystkie łańcuchy pokarmowe, ale w sklepie, wybierając szynkę na śniadanie niekoniecznie o tym myślimy. Na szczęście pomyślał ktoś inny i wprowadzane są różnego rodzaju obostrzenia, na przykład taki system GMP Plus. Co to takiego jest? Otóż ta skomplikowanie brzmiąca nazwa - system GMP Plus to nic innego jak tylko spis reguł, zasad, które maja zapewnić prawidłowe karmienie zwierząt przeznaczanych na ubój. System ten określa jak mieszać pasze, jakie składniki powinny zawierać. No bo to wszystko ma później wpływ na jakoś produktów. Czasami dziwimy się, dlaczego wędliny czy ogólnie mięsa są takie drogie... odpowiedź jest bardzo prosta - trzeba zbadać o to, żeby było ono starannie przygotowywane na każdym etapie. A za taki system GMP Plus również trzeba płacić. Także nawet nie wiemy dlaczego wszystko co kupujemy ma taką wysoką czasami cenę. Ale oczywiście nie jest to równoważne z tym, że tańsze rzeczy nie mają swoich kontroli

System IFS - bezpieczeństwo żywności

Jak już idziemy na zakupy, to chyba chcemy wiedzieć co kupujemy, zwłaszcza jeśli jest to żywność. W końcu żywność jak sama nazwa wskazuje służy do jedzenia. A to oznacza jedno - skoro chcemy być zdrowie - to nie możemy dać się w jakiś sposób otruć. A my - jako konsumenci detaliczni, zwykli Kowalscy nie mamy raczej możliwości sprawdzania towarów leżących na półkach w hipermarkecie. Ale na szczęście robią to za nas inni. Stąd na przykład mamy taki system IFS . Jest to międzynarodowy system stworzony do kontroli jakości żywności znajdującej się właśnie w takich dużych sklepach. Na co szczególnie zwraca się uwagę używając właśnie tego systemu? Otóż system IFS to szczególny nacisk przede wszystkim na stan bezpieczeństwa żywności jeśli chodzi o jej przechowywanie. Trzeba bowiem zauważyć, że te duże sieci sklepów nie produkują żywności z dnia na dzień. Mają podpisane umowy z dostawcami, którzy mają zapewnić ileś tam setek ton d każdego ze sklepów. Trzeba to więc jakoś odpowiednio zmagazynować. A system IFS kontroluje głownie właśnie te warunki przechowywania. Nie wyobrażamy sobie chyba takiej sytuacji, że szynka pakowana na jakiś tam okres czasu jest przechowywana na cieple czy mrożona a potem rozmrażana. To zdecydowanie nie służyłoby zdrowiu nabywców.

System BRC - food standard

Ludzie są jednak bardzo ostrożni. Dzisiaj, kiedy czyha na nas tak wiele zagrożeń, staramy się sprawdzać w jakiś sposób wszystko, co tylko może nam w jakiś sposób zaszkodzić. To znaczy, że jeśli kupujemy jakiś produkt, to staramy się sprawdzić jakiś system BRC. Nawet kiedy kupujemy jakieś grzyby na targu, to chcemy sprawdzić, czy pani albo pan posiada jakieś zezwolenia z sanepidu czy inne certyfikaty. No ale mamy do tego pełne prawo. W końcu jeśli my za coś płacimy, to wymagamy. Nie powinniśmy zatem bagatelizować różnych systemów, w tym system BRC . Ale prawda jest taka, że mało kto z nas wie nawet czym ma zajmować się jakiś system, za co odpowiedzialny jest jakiś certyfikat. Akurat nasz świadomość w tym temacie jest już nieco bardziej nikła. Z czego to wynika? Oczywiście z lenistwa. I tak, jeśli usłyszymy gdzieś od kogoś, że jest coś takiego jak system BRC to będziemy zwracać na niego uwagę, niekoniecznie wiedząc po co. I atak jest ze wszystkim. Mało kogo ruszy ambicja czy sumienie, żeby wziąć tę nazwę i poczytać choćby za co ten system odpowiada. Ot już taki człowiek jest wygodny i kłamliwy. Ale nie można od innych wymagać zbyt wiele, skoro sami mamy świadomości tego, że nie jesteśmy doskonali. A różne systemy zostawmy specjalistom, którzy być może nie będą chcieli nas za bardzo oszukać.